تحقیقات بازار

نقش تحقیقات بازار در تبلیغات و بازاریابی از مهمترین وظایف شرکت های تبلیغاتی علاوه بر […]

نقش تحقیقات بازار در تبلیغات و بازاریابی

از مهمترین وظایف شرکت های تبلیغاتی علاوه بر نقش های اجرایی تسهیل‌گری در رسیدن به اهداف کارفرمایان با کمترین هزینه و بیشترین نتیجه بر اساس تقاضای کارفرمایان میباشد. لذا هنگامی که صاحبان برند با اهداف گوناگونی اقدام به فعالیت‌های تبلیغاتی می‌کنند باید با تحقیقات بازار در تبلیغات و بازاریابی دلایل کافی و موجه برای چه بگوییم چرا بگوییم و چگونه بگوییم را داشته باشند. در  غیر اینصورت این عدم اطلاعات کافی منجر به طراحی پیام نادرست (چه بگوییم) و یا اجرای نادرست آن (چگونه بگوییم) در کمپین تبلیغاتی و در نهایت شکست کمپین می گردد.

حتما شما هم در اطراف خود صاحبان کسب و کار و کارفرمایان زیادی دیده اید که از کمپین های تبلیغاتی نتیجه خوبی کسب نکرده اند و یا فقط در زمان اکران دیده شده اند و بعد از آن چنان به فراموشی رفته اند که گویی هرگز نبوده اند .یکی از دلایل آن عدم وجود تحقیقات بازار در تبلیغات به معنای عدم دانستن اطلاعات کافی از بازار منطقه رقبا و مشتریان هدف بوده است.

مهم‌ترین دلایل شکست کمپین های تبلیغاتی و بازاریابی

از مهم‌ترین دلایل شکست کمپین های تبلیغاتی وجود شکاف اطلاعاتی بین نظر کارفرمایان در زمینه های زیر است:

 شناسایی موقعیت برند نسبت به رقبا شناسایی رفتار مصرف کننده و الویت هایش عدم اطلاع از وضعیت دقیق رقبا

که با داده های بدست آمده از سطح بازار از مهمترین دلایل آن وجود واسطه ها برای توزیع و پخش محصولات است که جریان اطلاعات صحیح را مسدود می‌کند.

کارشناسان آبان با استفاده از تحقیقات میدانی و تحلیل داده ها با نرم افزارهای آماری اطلاعات شفافی از موقعیت فعلی برند (نام تجاری) و شناسایی جایگاه آن نسبت به رقبا و نیز مشتریان به کارفرمایان ارائه می نماید.

چرا تحقیقات بازار مهم است

با گسترش رقابت و تغییرات فناوری اطلاعات این داده ها تاثیر شگرفی در نتایج کمپین تلبلغاتی خواهد داشت و می‌تواند محبوبیت و وفاداری به برند را حتی پس از اتمام کمپین تبلیغاتی به دنبال داشته باشد نتایج تحقیقات بازار در تبلیغات علاوه بر تاثیر در افزایش وفاداری به برند در معرفی محصولات جدید نیز شتاب دهنده است و باعث تسهیل ورود کالاها به بازار می گردد.

تحقیقات بازار کارکردهای مختلفی در تولید محصول بسته بندی و … دارد. اما در حوزه تبلیغات و روابط عمومی از پایه های مهم کمپین های موثر تبلیغاتی است که گاه جای خالی آن در پایان برخی کمپین‌ها منجر به هدر رفت سرمایه های ریالی و اعتباری برند و در نهایت  ناخشنودی کارفرمایان می‌گردد.

تحقیقات بازار برای مشاغل کوچک

از سوی دیگر برای هر نوع از مشاغل ، نیاز واقعی به تحقیقات بازار وجود دارد.  این امر خصوصاً در مورد مشاغل کوچک ضرورت بیشتری دارد ، جایی که چند ماه اول می تواند برای بقا خطرناک باشد. مشاغل جدید در اسرع وقت به فروش و مشتری نیاز دارند و با تحقیقات بازار می توانند اطمینان حاصل کنند که فروش و مشتری متوقف نمی شود. مهمترین ارزش و مزیت تحقیقات بازاریابی این است که به شما کمک می کند تا در مورد مشتریان خود بیشتر بدانید.

همچنین از جمله مشکلاتی که صاحبان مشاغل کوچک با آن روبرو هستند ، بودجه محدود می باشد. به همین دلیل ، بودجه بازاریابی شما باید بهینه شود تا بهترین بازده ممکن را به شما ارائه دهد. با تحقیقات بازار شما می توانید اطمینان حاصل کنید که بهترین پیام(چه بگوییم) از بهترین رسانه (چگونه بگوییم) به دست مخاطبین بیشتری در هدف شما  میرسد.

طبق داده های اداره آمار کار ، حدود نیمی از مشاغل دارای کارمند از سال پنجم زنده نمی مانند . راه اطمینان از زنده ماندن مشاغل شما برای مدت طولانی تر ، اطمینان از داشتن ثبات فروش و مشتری است. برای انجام این کار ، شما نیاز به تحقیقات بازار دارید.تحقیقات منظم بازار راهی برای بررسی ارتباط با مشتریان فعلی و مشتریان بالقوه شما خواهد بود تا اطمینان حاصل کنید که هنوز نیاز آنها را برآورده می کنید.