۵ اصل که قبل از طراحی بیلبورد تبلیغاتی باید درنظر بگیرید

مهمترین نکته در کمپین های محیطی که این روزها بسیار مطرح است و آژانس‌های تبلیغاتی زیاد با آن مواجه می‌شوند، طراحی بیلبورد تبلیغاتی بر روی رسانه های شهری و تاثیر طراحی خلاقانه اش بر مخاطب است.

طراحی بیلبورد تبلیغاتی

شاید فکر کنید که با وجود رسانه‌های تبلیغاتی جدید دیگر کسی به بیلبوردهای تبلیغاتی توجهی نمی‌کند اما تبلیغات خلاقانه روی بیلبورد محیطی هرچند که شاید تعداد معدودی از آن‌ها در ذهن بماند اما تاثیر گذاری زیادی بر رفتار مخاطب دارند.  یکی از بزرگترین مشکلاتی که برندها در تبلیغات با آن مواجه هستند، موثر نبودن طراحی بیلبورد تبلیغاتی آن‌هاست.
جمله‌های زیر چند نمونه از سوالات مشتریان پس از اجرای کمپین‌های محیطی بر روی بیلبوردهای تبلیغاتی است :
•    چرا تبلیغات محیطی برند من بی تاثیر بوده است؟
•    چرا تبلیغات برند من روی بیلبورد شهری به اندازه کافی دیده نشده است؟
•    چرا با وجود هزینه‌های بالا تبلیغات بیلبوردی نتیجه خوبی نداشته ایم؟
•    چرا برند من در پایان کمپین تبلیغاتی افزایش فروش را به همراه نداشته است؟
•    و…
در این اینجا با استفاده از چند مثال ساده به شما توضیح خواهیم داد، که چرا گاهی با وجود هزینه‌های بالای کمپین‌های محیطی، طراحی بیلبورد تبلیغاتی آن‌ها با شکست روبرو می‌شود و بازدهی ندارد.

۱-سازه مناسب تبلیغات شما چیست؟

رسانه های محیطی انواع مختلفی دارند که کاربری آن‌ها را متفاوت می‌کند. برای داشتن بیلبورد خلاقانه در یک کمپین محیطی باید در نظر داشته باشید که چه نوع رسانه‌ای مناسب کسب و کار و برند شما  است. سایز و ابعاد بیلبوردهای مختلف را برای طراحی بیلبورد تبلیغاتی در نظر بگیرید و به همراه آژانس تبلیغاتی خود تصمیم بگیرید که کدام سازه برای تبلیغات شما مناسب‌تر است. توجه داشته باشید شرکت‌هایی که خود نسبت به فروش یا اجاره بیلبوردهای تبلیغاتی اقدام می‌کنند، به دلیل تجربه‌ای که در این زمینه دارند می‌توانند برای شما در این انتخاب کمک بزرگی باشند. همچنین در نظر داشته باشید این موضوع در شهرهای مختلف یکسان نیست.

۲- سازه در معرض چه سرعت ماشینی قرار دارد؟

همانطور که می‌دانید بیشتر بیلبوردهای تبلیغاتی در حاشیه خیابان، اتوبان، چهار راه و… قرار دارند. بنابراین اکثر افراد ممکن است از داخل ماشین آن‌ها را مشاهده کنند. درنظر گرفتن این نکته که اجاره بیلبورد تبلیغاتی که شما برای کمپین شهری خود انتخاب می‌کنید در کجا قرار دارد بسیار مهم است.
با توجه به اینکه افراد معمولاً هنگام خواندن بیلبوردهای تبلیغاتی در حرکت هستند، نباید زمان زیادی برای اینکه پیام شما به بهترین شکل ممکن به مخاطب برسد، لازم باشد؛ چنانچه بسیاری از متخصصان طراحی بیلبورد بیش از هفت کلمه را توصیه نمی‌کنند. هدف شما این است که مخاطب پیام شما را از هر فاصله‌ای بخواند. از کلمات بزرگ و واضح و آسان برای خواندن استفاده کنید و از فونت‌های نازک و زینتی خودداری کنید.
به بیلبورد زیر که در یک چهارراه نصب شده است دقت کنید. سرعت ماشین‌ها پشت چهارراه‌ها و چراغ قرمزها پایین‌تر از اتوبان و خیابان‌های بزرگ است بنابراین بیلبوردها به راحتی دیده می‌شوند و حتی نوشته‌های ریز آن نیز قابل خواندن است.

حال به این بیلبورد که در یک اتوبان نصب شده دقت کنید. ماشین‌ها در اتوبان از سرعت بالایی برخوردار هستند و فرصت زیادی برای خواندن نوشته‌های بیلبورد و توجه زیاد به آن وجود ندارد؛ درنتیجه طراحی بیلبورد تبلیغاتی باید به گونه‌ای باشد که در کسری از ثانیه توجه مخاطب را به خود جلب و او را متوجه چیزی که می‌خواهد بکند. شما در اصل قرار نیست به دیگران ثابت کنید باهوش هستید و معما طرح کنید، پیام خود را ساده و راحت بیان کنید.

 

۳- سازه دقیقا در چه موقعیت و مکانی قرار دارد؟

یکی از نکات مهم دیگر درمورد طراحی بیلبورد تبلیغاتی این است که بیلبورد دقیقا در چه موقعیت مکانی قرار گرفته است. آیا مخاطب نسبت به سازه به اندازه کافی دید دارد؟ آیا جلوی سازه را درختان انبوه و ساختمان‌های بلند نگرفته است؟ آیا سازه درمنطقه پر رفت و آمدی قرار دارد؟ این‌ها نکات مهمی است که حتما باید به آن‌ها توجه داشته باشید.
برای تفهیم بیشتر این موضوع به تصویر زیر که درختان جلوی دیده شدن قسمتی از بیلبورد را گرفته‌اند؛ دقت کنید:

 

۴- سازه در چه شهر و با چه فرهنگ بومی قرار دارد؟

باید به این نکته توجه داشته باشید که بیلبورد تبلیغاتی شما قرار است در چه شهری اکران شود. شهرها و مناطق  جغرافیایی مختلف از عقاید، فرهنگ، آداب و رسوم و عرف متفاوت برخوردار هستند. ممکن است بیلبوردی که شما در تهران اکران می‌کنید مطابق سلیقه مردم بوشهر یا ایلام نباشد؛ پس در طراحی بیلبورد و انتخاب طرح به سلیقه و فرهنگ مردم آن منطقه توجه داشته باشید.

 

 5- رنگ بندی و فونت مناسب پیام در بیلبورد چیست؟

انتخاب رنگ بندی و فونت مناسب به شدت بر جذب مخاطب تاثیر دارد. اگر نوشته در طراحی بیلبورد تبلیغاتی شما خوانا نباشد یا رنگ‌ها در طرح به درستی انتخاب نشده باشند پیام تبلیغ به درستی منتقل نخواهد شد.
•    چیدمان ساده:
طراحی بیلبورد تبلیغاتی شما بهتر است ساده باشد و به یاد داشته باشید پیام‌های موثر همیشه ساده‌ترین‌ها هستند. بیلبورد شما باید ایده‌ای مختصر و ساده اما روشن و واضح باشد.

•    جملات کوتاه:

از کلمات ساده و کوتاه با درک سریع و آسان استفاده کنید. حجم زیادی از اطلاعات و کلمات را در یک تبلیغ جای ندهید. باید سعی شود با کلمات و اطلاعات کم پیام را بصورت کامل به مخاطب برسانید.

•    تک تصویر:

در طراحی بیلبورد تبلیغاتی از یک تصویر بزرگ برای جلب توجه خواننده به بیلبورد استفاده کنید. به عنوان مثال یک تصویر واحد از یک بطری بهتر از داشتن ۶ تصویر کوچک عمل می‌کند.

•    زمینه ساده:

از یک پس زمینه ساده استفاده کنید که در تصویر با شعار یا لوگو برند شما تداخل نداشته باشد. البته فضای خالی بیش از حد هم چیز خوبی نیست. از فضای خالی استفاده کنید و فونت، تصویر محصول و لوگو خود را بزرگ‌تر کنید.

 

طراحی بیلبورد تبلیغاتی در حقیقت نوعی داستان پردازی بصری است. یک بیلبورد مؤثر توجه فرد را به خود جلب می‌کند و جلوه‌ای به یادماندنی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود خواننده پس از دیدن بیلبورد تبلیغاتی در مورد آگهی فکر کند.
برای مشاهده برخی از نمونه کمپین‌های اجرا شده توسط این کانون از داستان مشتریان و یا پیج اینستاگرام ما بازدید کنید.
مشاورین تبلیغاتی ما درکانون آبان برای اجرای کمپین‌های محیطی موثر و اجاره بیلبوردهای شهری اصفهان، تهران، شیراز و یزد آماده همکاری با شما می‌باشند.