تحلیل هویت برند ادوبی به زبان ساده

حتما ادوبی را به عنوان یکی از برند های پیشروی دنیا در زمینه رسانه و سرگرمی می شناسید. مشهورترین محصول این شرکت، همان نرم افزار معروف فوتوشاپ است که کمتر کسی در دنیا نام آن را نشنیده است.

تحلیل هویت برند ادوبی

این روزها در برند سازی تعیین هویت برند و تعهد به آن از مهمترین موضوعات برندینگ میباشد. از این رو با توجه به محبوبیت ادوبی و تعهد ساختاری به هویت برند در آن به تحلیل آن پرداختیم

شروع داستان ادوبی

شرکت ادوبی هم مثل خیلی از شرکت های معروف و بزرگ جهان، کارش را از یک گاراژ کوچک شروع کرد؛ اما در حال حاضر در لیست ۸۰ برند برتر دنیا قرار دارد. شرکت های بزرگی مثل  apple ، Microsoft   و GIMP رقبای ادوبی هستند. هر دو بنیانگذار این برند، در شرکت زیراکس کار میکردند.
نام ادوبی از رودخانه ای پشت خانه جان وارناک، یکی از بنیانگذاران این برند می آید. رودخانه ای به نام  adobe Creek.  و لوگوی این شرکت هم توسط ماروا وارناک، همسر جان وارناک طراحی شد. در حال حاضر بر روی نرم افزارهای تحت وب تمرکز دارد و برای استفاده هر چه بیشتر از هوش مصنوعی در محصولاتش تلاش میکند. نرم افزارهایی مثل Adobe captivate prime در زمینه یادگیری الکترونیکی و Adobe marketing cloud در زمینه دیجیتال مارکتینگ اشاره به حضور قدرتمند این شرکت در جنبه های مختلف تولید محتوا دارد.

خلاقیت، مبنای هویت برند ادوبی

هویت برند ادوبی بر اساس خلاقیت شکل گرفته است. هنگامیکه وارد وب سایت آن میشوید اولین چیزی که میبینید شعار معروف آنهاست : “خلاقیت برای همه” . ممکن است تصور کنید که Adobe به دلیل ماهیت محصولات خود (Photoshop ، Illustrator و غیره) خلاق است ، اما این شرکت نرم افزاری آگاهانه تصمیم گرفته است که فرهنگ خود را بر اساس این مفهوم پرورش دهد . دقیقا در وب سایت Adobe ، ارزش های اصلی آنها “خلاقیت ، همکاری و جامعیت” را پیدا خواهید کرد. Adobe همچنین یک سیستم قوی از فرصت های آموزشی برای کارمندان و مشتریان خود تأمین می کند ، زیرا آنها معتقدند هرچه بیشتر اجازه دهند تا مغز منبسط تر شود ، ایده های بهتری می تواند ایجاد کند.

 

هویت بصری برند ادوبی

تا به حال فکر کردید که چرا هر کدام از محصولات ادوبی با یک رنگ خاص عرضه میشوند؟ برای مثال رنگ آبی برای نرم افزار فوتوشاپ یا رنگ زرد برای illustrator.
در واقع این سیستم رنگ بندی طبق اظهارات خود شرکت ادوبی، پویا بودن و خلاق بودن این برند را بیان میکند. ادوبی فقط یک شرکت تک بعدی با لوگوی تک رنگ قرمز نیست. هر چند که از رنگ قرمز به عنوان رنگ اصلی هویت بصری در آن استفاده می شود.طیف گسترده محصولات ادوبی به سه دسته کلی تقسیم می شوند :

Creative cloud

 همان ابزارهای خلاقانه و طراحی مجموعه ای بیش از ۲۰ برنامه و خدمات دسک تاپ و موبایل برای عکاسی ، طراحی ، فیلم ، وب ، UX و موارد دیگر است. شما می توانید ایده های خود را در همه جا با Photoshop بر روی iPad تحقق بخشید ، و یا با Fresco و طراحی های ۳D و AR طراحی و نقاشی کنید. با پیوستن به جامعه خلاق جهانی ادوبی شما میتوانید چیزهای بهتری را با هم ایجاد کنید.

 document cloud

 که مجموعه ایی از  نرم افزارهای آکروبات و پی دی اف که حتی وقتی خارج از دفتر هستید هم میوانید یک کار خارق العاده انجام دهید

 experience cloud

یک مجموعه ای از راه حل های برتر برای بازاریابی ، تجزیه و تحلیل ، تبلیغات و تجارت الکترونیکی است که همه در یک سیستم عامل ابری ، همراه با خدمات ، پشتیبانی برای ارائه تجربیات خیره کننده مشتری یکپارچه شده اند
یکی از مهمترین موضوعات مربوط به برندینگ ادوبی، استفاده از دو حرف در نام محصولات است. این سیستم نام گذاری، برای تمام ابزارهای خلاقانه این برند استفاده می شود و منحصرا در اختیار ادوبی است؛ با این حال خیلی از شرکت های جهان از این سیستم برندینگ کپی برداری کرده اند.

 

شعله ورکردن خلاقیت در جوانان

هویت برند ادوبی با خلاقیت گره خورده است.این برند محبوب و خلاق در وبسایت رسمی خودش را اینطور تعریف میکند: ادوبی یکی از اهداف برند خودش را ارتقا آموزش و پرورش در سراسر جهان قرار داده است و از طریق بورسیه های adobe creativity افراد خلاق را شناسایی می کند و به پیشرفت شغلی آن ها کمک می کند.همچنین اعتقاد دارد که خلاقیت یک عامل موثر در ایجاد تغییرات مثبت است و کمک به افراد برای تغییر جامعه از طریق افزایش خلاقیت را وظیفه خود می داند. همینطور ادعا می کند که بیش از ۹۰ درصد از متخصصان خلاق جهان از فوتوشاپ استفاده می کنند.

 

تحلیل SWOT برند ادوبی

یکی از روش های مهم برای تحلیل یک برند، روش SWOT  است. عبارت SWOT  در واقع مخفف کلمات  strength   به معنای نقطه قوت، weakness   به معنی نقطه ضعف،opportunity   به معنای فرصت ها و threat  یه معنی تهدیدات است.  این تحلیل به شناخت بیشتر ما از هویت برند ادوبی کمک می کند.

نقاط قوت ( strength) :

نام تجاری ادوبی در بازار بسیار قابل اعتماد است و محصولات آن در تعداد قابل توجهی از کامپیوترهای جهان استفاده میشود.
نوآوری های جدید و مداوم در محصولات این شرکت، ابزاری قدرتمند برای حفظ مشتریان محسوب میشود.
برند ادوبی محصولات خود را در چندین کشور جهان از جمله ایالات متحده، کانادا، آلمان، هند، رومانی و چین گسترش میدهد و در حدود ۹۰۰۰ کارمند دارد.

نقاط ضعف (weaknesses) :

از جمله نقاط ضعف این برند عدم تولید محصولات متمایز برای لینوکس و قیمت بالای پکیج هاست.

فرصت ها (opportunities) :

نام تجاری ادوبی به خوبی در بازار تثبیت شده و پسوند نام  برند، این قابلیت را دارد که برای محصولات جدید استفاده شود.
با توجه به وجود پرسنل خلاق و فرهنگ سازمانی خلاقانه حاکم در این شرکت، شناسایی نیاز مخاطبان و مشتریان به خوبی انجام میشود.
وابسته بودن صنایع جدید به کامپیوترها، فرصت های بازاریابی زیادی برای ادوبی به وجود می آورد.

تهدیدها( threats) :

با توجه به افزایش محبوبیت سیستم عامل لینوکس در بین کاربران و عدم هماهنگی محصولات ادوبی با لینوکس، این موضوع یک تهدید بزرگ برای ادوبی به شمار می آید.
بعضی از شرکت ها اجازه توسعه محصولاتشان را به ادوبی نمیدهند.

 

در این مقاله سعی کردیم تحلیل کوتاهی از برند ادوبی داشته باشیم و در مورد هویت برند ادوبی که همان خلاقیت است بیشتر بدانیم. یکی از دلایل موفقیت برندهای مشهور دنیا، داشتن هویت برند مشخص و واضح است و در نقطه مقابل، دلیل شکست خیلی از شرکت ها عدم وجود یک هویت مشخص برای برند است. امیدواریم که  این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.